Vitré Adélie Route: Ranking – News

Axel Zingle (Cofidis) won this Friday the 26th edition of the Route Adélie de Vitré (1.1), the sixth round of the Coupe de France FDJ, disputed over a distance of 176.7 kilometres. He was ahead of Dorian Godon (AG2R Citroën Team) and Valentin Ferron (TotalEnergies). Axel Zingle succeeds the Dutchman Arvid De Kleijn (Human Powered Health) on the list of winners of the event.
Please note that the route has been shortened due to weather conditions (read here).

Classification :
1. *ZINGLE Axel COFIDIS the 176.7 km in 4h26’38” (average 39.762 km/h)
2. GODON Dorian AG2R CITROEN TEAM MT
3. *FERRON Valentin TOTALENERGIAS TM
4. * VAUQUELIN Kévin TEAM ARKEA-SAMSIC MT
5. PEREZ Anthony COFIDIS 7
6. MORIN Emmanuel TEAM U NANTES ATLANTIC MT
7. HUPPERTZ Joshua TEAM LOTTO-KERN HAUS MT
8. CALMEJANE Lilian AG2R CITROEN TEAM MT
9. HERMANS Quinten INTERMARCHÉ-WANTY-GOBERT MATERIALS MT
10. SOURCES PANIEGO Angel BURGOS-BH MT
11. Miles SCOTSON GROUPAMA-FDJ 13
12. *PAGE Hugo INTERMARCHÉ-WANTY-GOBERT MATERIALS 24
13. ARISTI GARDOKI Mikel EUSKALTEL-EUSKADI MT
14. COQUARD Bryan COFIDIS MT
15. *COTE Pier Andre HUMAN HEALTH MT
16. VENTURINI Clément AG2R CITROEN TEAM MT
17. *DEBEAUMARCHÉ Nicolas ST MICHEL-AUBER 93 MT
18. * RIOU ALAN TEAM ARKEA-SAMSIC MT
19. BOUDAT Thomas GO SPORT-ROUBAIX LILLE MEROPOLE MT
20. *ZUKOWSKY Nickolas HUMAN HEALTH MT
21. *DUJARDIN Sandy TOTALENERGIAS TM
22. *DELACROIX Théo INTERMARCHÉ-WANTY-GOBERT MATERIALS 29
23. *HUGGER Jan TEAM LOTTO-KERN HAUS 32
24. THOMAS Benjamin COFIDIS MT
25. *RAUGEL Antoine AG2R CITROEN TEAM MT
26. *HEIDEMANN Miguel B&B HOTELS-KTM MT
27. Jérémy LEVEAU GO SPORT-ROUBAIX LILLE MEROPOLE MT
28. MANZIN Lorrenzo TOTAL ENERGIES TM
29. * LAUK Karl-Patrick BINGOAL PAUWELS SAUCES WB MT
30. DEMARE ARNaud GROUPAMA-FDJ MT
31. MCLAY Daniel TEAM ARKEA-SAMSIC 36
32. * IRIBAR PALACE Unai EUSKALTEL-EUSKADI 51
33. *PEÑALVER ANIORTE Manuel BURGOS-BH 01:04
34. *MIFSUD Andrea NICE METROPOLE COSTA AZUR 01:40
35. *FINE Eddy COFIDIS 02:27 dv
36. WAERSTED Syver ONE-X PRO CYCLING TEAM 03:17
37. *LAMBRECT Michiel BINGOAL PAUWELS SAUCES WB MT
38. CARDIS Romain ST MICHEL-AUBER 93 MT
39. GOIKOETXEA GOIOGANA Peio EUSKALTEL-EUSKADI MT
40. HUREL Tony ST MICHEL-AUBER 93 MT
41. BIG Eduard Michael DRONE HOPPER-ANDRONI TOYS MT
42. PELEGRI FERRANDIS Oscar BURGOS-BH MT
43. *MAINGUENAUD Tom GO SPORT-ROUBAIX LILLE MEROPOLE MT
44. TAGLIANI Filippo DRONE HOPPER-ANDRONI TOYS MT
45. JOYCE Colin HUMAN DRIVEN HEALTH MT
46. ​​TABELLION Valentin GO SPORT-ROUBAIX LILLE MEROPOLE 03:22
47. ABRAHAMSEN Jonas UNO-X PRO CYCLING TEAM MT
48. FLOREZ LOPEZ Miguel Eduardo TEAM ARKEA-SAMSIC MT
49. JENSEN August HUMAN HEALTH MT
50. * TSUDA Yugi EF EDUCATION-NIPPO DEVELOPMENT TEAM 03:25
51. * ISHIGAMI Masahiro EF EDUCATION-NIPPO MT DEVELOPMENT TEAM
52. *WELTEN BRAM GROUPAMA-FDJ MT
53. *COUANON Jonathan NICE METROPOLE COTE D’AZUR MT
54. PAILLOT Yoann ST MICHEL-AUBER 93 MT
55. VIVIANI Attilio BINGOAL PAUWELS SALSAS WB MT
56. *BONNEFOIX Edouard NICE METROPOLE COTE D’AZUR MT
57. * ZURITA GARCIA Ricardo Alejandro DRONE HOPPER-ANDRONI TOYS MT
58. SARREAU Marc AG2R CITROEN TEAM MT
59. * DE MAEGHT Dorian BINGOAL PAUWELS SAUCES WB MT
60. *DAVY CLEMENT GROUPAMA-FDJ MT
61. * SKAARSETH Iver UNO-X PRO CYCLING TEAM 03:31
62. *BRESCHER Leon Eduard TEAM LOTTO-KERN HAUS MT
63. SINKELDAM RAMON GROUPAMA-FDJ 03:33
64. VAN POPPEL Boy INTERMARCHÉ-WANTY-GOBERT MATERIALS MT
65. * BARBIER Pierre B&B HOTELS-KTM MT
66. PICHON LAURENT TEAM ARKEA-SAMSIC 03:39
67. NAESEN Lawrence AG2R CITROEN TEAM MT
68. *LAGRÉE Adrien B&B HOTELS-KTM MT
69. HARDY ROMAIN TEAM ARKEA-SAMSIC MT
70. *THIJSSEN Gerben INTERMARCHÉ-WANTY-GOBERT MATERIALS MT
71. * ISASA LARRAÑAGA Xabier EUSKALTEL-EUSKADI MT
72. HERRING Mihkel BURGOS-BH MT YOU
73. DEVRIENDT Tom INTERMARCHÉ-WANTY-GOBERT MATERIALS MT
74. SIMON Julien TOTALENERGIES MT
75. CARISEY Clément GO SPORT-ROUBAIX LILLE MEROPOLE 03:43
76. GAUTIER Cyril B&B HOTELS-KTM MT
77. *DELBOVE Joris ST MICHEL-AUBER 93 MT
78. *JEGAT Jordan TEAM U NANTES ATLANTIC MT
79. *DALBY Simon UNO-X PRO CYCLING TEAM MT
80. *DELETTER Alexandre COFIDIS 03:54
81. *HULGAARD ​​​​Morten UNO-X PRO CYCLING TEAM MT
82. * CHAMPION Tomás COFIDIS MT
83. * TEAM GRONDIN DONOVAN ARKEA-SAMSIC MT
84. BAIS Mattia DRONE HOPPER-ANDRONI TOYS MT
85. ROLLAND Pierre B&B HOTELS-KTM 04:01
86. GOOSSENS Kobe INTERMARCHÉ-WANTY-GOBERT MATERIALS 04:02
87. SAMPEDRO ANGLE Antonio EUSKALTEL-EUSKADI 04:27
88. * VIGO DEL ARCO Marti DRONE HOPPER-ANDRONI TOYS 08:01
89. * HOLTHER Trym Bjørner Westgaard DRONE HOPPER-ANDRONI GIOCATTOLI 08:02
90. BERLIN Antoine NICE METROPOLE COTE D’AZUR MT
91. FROM YOU Adam HUMAN HEALTH MT
92. *PARISELLA Raphael B&B HOTELS-KTM MT
93. * ODA Hijiri EF EDUCATION-NIPPO MT DEVELOPMENT TEAM
94. *RICHARD ANDRADE Florian TEAM U NANTES ATLANTIC 08:09
95. *APARICIO MUÑOZ Mario BURGOS-BH 08:16
96. LOPEZ COZARD Juan Antonio BURGOS-BH MT
97. * KADOTA Yusuke EF EDUCATION-NIPPO DEVELOPMENT TEAM 08:22
98. *MARIAULT Axel TEAM U NANTES ATLANTIC MT

Non-runners:
*LÜHRS Leslie TEAM LOTTO-KERN HAUS
*PAQUOT Tom BINGOAL PAUWELS SAUCES WB
* BLIKRA Erlend UNO-X PROFESSIONAL CYCLING TEAM
*MILLER Alex BURGOS BH

Dropouts:
*DENIS Thomas GO SPORT-ROUBAIX LILLE MEROPOLE
RICHARD Louis TEAM U NANTES ATLANTIC
GOUBERT Jean NICE METROPOLE COSTA AZUR
*HENNEQUIN Paul NICE METROPOLE Côte d’Azur
URRUTY Maxime NICE METROPOLE COSTA AZUR
*KUHN’S LOTTO-KERN TEAM Jan
OKA Atsushi EF EDUCATION-NIPPO DEVELOPMENT TEAM
IRIZAR LASKURAIN Julen EUSKALTEL-EUSKADI
VERMEULEN Emiel GO SPORT-ROUBAIX LILLE MEROPOLE
* VENNER Quentin BINGOAL PAUWELS SAUCES WB
*Tom TEAM U NANTES ATLANTIC PACKAGE
ROSSETTO Stéphane ST MICHEL-AUBER 93
LOBATO DEL VALLE Juan Jose EUSKALTEL-EUSKADI
KULSET Kristian UNO-X PROFESSIONAL CYCLING TEAM
*TUSCANO Alessandro BINGOAL PAUWELS SAUCES WB
OURSELIN Paul TOTALENERGIES
KONOVALOVAS IGNATAS GROUPAMA-FDJ
GUARNIERI JACOPO GROUPAMA-FDJ
* HECHT Gage DRIVEN HUMAN HEALTH
DANISH LEO TEAM U NANTES ATLANTIC

Thanks to Matsport Timing.

Leave a Comment