Artois loop – Stage 2: Florentin Lecamus-Lambert 1st – News



Photo Credit Michael Gilson/DirectVelo

Photo Credit Michael Gilson/DirectVelo

By
NICOLAS BERRIEGTS

the

Florentin Lecamus-Lambert (VC Rouen 76) won, this Saturday morning, the second stage of the Boucle de l’Artois (Coupe de France N1), disputed over 85.8 kilometers between the Parc d’Olhain and Foncquevillers (Pass of Calais). He was ahead of Oliver Knight (AVC Aix-en-Provence) and Benjamin Marais (Vendée U) in the sprint.
Corentin Ermenault (AVC Aix-en-Provence) retains the leader’s pink jersey.

Unofficial classification of the 2nd stage:
1. LECAMUS LAMBERT Florentin VÉLOCE CLUB ROUEN 76 01:54:17
2. KNIGHT Oliver AVCAIX EN PROVENCE 00:00
3. MARAIS Benjamin SELLS U–PAYS DE LA LOIRE 00:00
4. BONNET Thomas SELLS U–PAYS DE LA LOIRE 00:18
5. JEANNIERE Emilien SELLS U-PAYS DE LA LOIRE 00:18
6. BALLABIO Giacomo VELO CLUB VILLEFRANCHE BEAUJOLAIS 00:18
7. ERMENAULT Corentin AVCAIX EN PROVENCE 00:18
8. AVENA Kévin CYCLO CLUB NOGENT SUR OISE 00:18
9. CORDENOS Clément DUNKERQUE COASTAL CYCLING 00:18
10. THEOT Killian CYCLO CLUB NOGENT SUR OISE 00:18
11. GAUTHERAT Pierre SCO DIJON–VELO.COM TEAM STUFF 00:18
12. GUICHARD Mickaël OC LOCMINÉ–WB FYBOLIA MORBIHAN 00:18
13. BEZZA Quentin CHARVIEU CHAVAGNEUX ISERE CYCLING 00:18
14. LAGNET Gari SOJASUN ESPERANZA ACNC 00:18
15. COSS Loris VC VAULX EN VELIN 00:18
16. BENETEAU Lucas SCO DIJON–VELO.COM TEAM STUFF 00:18
17. CHAMERAT DUMONT Antony VELO CLUB VILLEFRANCHE BEAUJOLAIS 00:18
18. LE BERRE Mathis COTES D’ARMOR MARIE MORIN–U 00:18
19. QUARTERMAN Charles PHILIPPE WAGNER CYCLING 00:18
20. KRAEMER Léo SCO DIJON – VELO.COM MATERIAL TEAM 00:18
21. TRONCHON Bastien CAMERA CYCLING TRAINING – TEAM AG2R CITROEN U23 00:18
22. BOILEAU Léo EC ST ETIENNE–LOIRE 00:18
23. DEVAUX Thomas CHARVIEU CHAVAGNEUX ISERE CYCLING 00:18
24. POISSON Damien DINAN SPORTS CYCLING 00:18
25. BOURGOYNE Lucas OC LOCMINE–WB FYBOLIA MORBIHAN 00:18
26. NARBONNE ZUCCARELLI Axel AVCAIX EN PROVENCE 00:18
27. JUILLARD Maximilien VELO CLUB VILLEFRANCHE BEAUJOLAIS 00:18
28. DEVANNE Antoine VENDÉE U–PAYS DE LA LOIRE 00:18
29. RCAM Brendan BOURG AIN CYCLING 00:18
30. VADIC Baptiste SELLS U–PAYS DE LA LOIRE 00:18
31. DEGACHE Théo BOURG AIN CYCLING 00:18
32. GACHIGNARD Thomas SOJASUN HOPE ACNC 00:18
33. DELPHIS Thomas CHAMBERY CYCLISME FORMATION–AG2R CITROEN U23 TEAM 00:18
34. DOLPHIN Florian VCP LOUDEAC 00:18
35. NAVARRO Corentin SCO DIJON–VELO.COM TEAM MATERIAL 00:18
36. VERSCHUREN Killian VCP LOUDEAC 00:18
37. THIERRY Pierre OC LOCMINÉ–WB FYBOLIA MORBIHAN 00:18
38. RACAULT Ronan GUIDON CHALETTOIS 00:18
39. BOHAL Víctor LAVAL CYCLING 53 00:18
40. LE PIOUFFE Nathan SOJASUN HOPE ACNC 00:18
41. JEAN Victor CHAMBERY CYCLISME TRAINING–AG2R CITROEN U23 TEAM 00:18
42. ACOSTA Thomas PHILIPPE WAGNER CYCLING 00:18
43. JOLY Thomas VELO CLUB VILLEFRANCHE BEAUJOLAIS 00:18
44. VEISTROFFER Baptiste VCP LOUDEAC 00:18
45. LOUVET Louis CC ETUPES THE DOUBS COUNTRY OF MONTBELIARD 00:18
46. ​​POIRIER Clemente SOJASUN HOPE ACNC 00:18
47. MAYOR Adrien AVCAIX IN PROVENCE 01:08
48. RETAILLEAU Valentin CHAMBERY CYCLISME FORMATION–AG2R CITROEN U23 TEAM 01:10
49. CASTELLARNAU Florent OCCITANE CYCLING TRAINING 02:37
50. COSTIOU Ewen COTES D’ARMOR MARIE MORIN–U 02:37
51. GAREL Adrien SOJASUN ESPERANZA ACNC 02:37
52. JOLIBERT Clemente GSC BLAGNAC–VS 31 02:37
53. BRIDRON Thibaud GUIDON CHALETTOIS 03:02
54. MORICHON Thomas FRIENDLY BISONTINE CYCLIST 03:02
55. BAGUELIN Jocelyn OC LOCMINÉ–WB FYBOLIA MORBIHAN 03:02
56. ROZES Clement OCCITANE CYCLING TRAINING 03:02
57. BULLER John FRIENDLY BISONTINE CYCLIST 03:02
58. JOLLY Maxime OC LOCMINÉ–WB FYBOLIA MORBIHAN 03:06
59. ALLARD Matéo CHAMBERY CYCLISME FORMATION–AG2R CITROEN U23 TEAM 03:06
60. PASTUREL Maxime SOJASUN ESPERANZA ACNC 03:06
61. ROLLEE Thibault FRIENDLY BISONTINE CYCLIST 03:06
62. VERNIE Pierre VC VAULX EN VELIN 03:06
63. HOUCKE Killyan CYCLO CLUB NOGENT SUR OISE 03:06
64. DEMEAUTIS Mateo OCEANE TOP 16 03:06
65. BUFFIN Lois VC VAULX EN VELIN 03:06
66. BACON Romain CYCLO CLUB NOGENT SUR OISE 03:06
67. BOULET Enzo COTES D’ARMOR MARIE MORIN–U 03:06
68. THIEBAUD Valere AVCAIX EN PROVENCE 03:06
69. CAPRON Rémi EC ST ETIENNE–LOIRE 03:06
70. CAM Maxime DINAN SPORTS CYCLING 03:06
71. BONIFACE Lucas VENDÉE U–PAYS DE LA LOIRE 03:06
72. CHANDEMERLE Hugo DINAN SPORTS CYCLING 03:06
73. BONJEAN Maxence VC VAULX EN VELIN 03:06
74. WOOD HARRISON AVCAIX EN PROVENCE 03:06
75. BAUDIS Anthony CHARVIEU CHAVAGNEUX ISERE CYCLING 03:06
76. HANNAY Tyler CC ETUPES LE DOUBS COUNTRY OF MONTBELIARD 03:06
77. ROUSSEL Antoine VC VAULX EN VELIN 03:06
78. LEBRETON Jacques BOURG AIN CYCLING 03:06
79. ROME Jérémy PARIS OLYMPIC CYCLIST 03:06
80. LABBE Benjamin DUNKERQUE COASTAL CYCLING 03:06
81. SAGNIER Théo PARIS OLYMPIC CYCLIST 03:06
82. MILLION Simon GUIDON CHALETTOIS 03:06
83. BAPTIST Camille GUIDON CHALETTOIS 03:12
84. Avadanian Lucas VELO CLUB VILLEFRANCHE BEAUJOLAIS 03:12
85. MOISAN Emmanuel VC VAULX EN VELIN 03:12
86. MARTHE Nicolas CYCLO CLUB NOGENT SUR OISE 03:14
87. SOUTON Julien SCO DIJON–VELO.COM TEAM STUFF 03:14
88. PACOURET Amaury CHARVIEU CHAVAGNEUX ISERE CYCLING 03:27
89. SALVATORI Thomas EC ST ETIENNE–LOIRE 03:27
90. CARESMEL Alexis PHILIPPE WAGNER CYCLING 03:27
91. JAMOT Julien VELOCE CLUB ROUEN 76 03:27
92. CHASSAGNE Thomas GSC BLAGNAC–VS 31 03:27
93. ANSONS Kristers EC ST ETIENNE – LOIRE 03:27
94. MARTINEZ Yannick GUIDON CHALETTOIS 03:27
95. PIERRE Alexis VELOCE CLUB ROUEN 76 03:40
96. CAILLIAU Taïno CE ST ETIENNE–LOIRE 03:40
97. BAREILLE Bastien OCEAN TOP 16 03:40
98. GILBERT Aurélien BOURG AIN CYCLING 03:40
99. COSTEPLANE Aurélien OCCITANE CYCLING TRAINING 03:40
100. PIERRE ELIOTT FRIENDLY BISONTINE CYCLIST 03:51
101. KNECHT Noah BOURG AIN CYCLING 03:51
102. RIGOLLOT Mathieu SCO DIJON–VELO.COM TEAM MATERIAL 03:51
103. KOWALSKI Dylan VELOCE CLUB ROUEN 76 04:21
104. ROUSSEL Hugo PARIS OLYMPIC CYCLIST 05:10
105. MADORRE Thibaut PARIS OLYMPIC CYCLIST 05:10
106. DO REGO Fabio PARIS OLYMPIC CYCLIST 05:10
107. LEVASSEUR Jordan VELOCE CLUB ROUEN 76 06:08
108. BAILEY Charles PHILIPPE WAGNER CYCLING 06:14
109. MAHOUDO Nolann VCP LOUDEAC 08:10
110. GREGORIO Alec GSC BLAGNAC–VS 31 08:10
111. FOULON Dorian OCCITANE CYCLING TRAINING 08:12
112. LE BOETEZ Clement OCEAN TOP 16 08:12
113. WARMERDAM Max GSC BLAGNAC–VS 31 08:12
114. SOLER Víctor CHARVIEU CHAVAGNEUX ISERE CYCLING 08:12
115. ZOLOPA Louis GSC BLAGNAC–VS 31 08:12
116. DURAND Dylan PARIS OLYMPIC CYCLIST 08:12
117. MICHON Bastien PHILIPPE WAGNER CYCLING 08:12
118. AEBI Antoine CHARVIEU CHAVAGNEUX ISERE CYCLING 08:12
119. THEOT Hugo CC ETUPES THE DOUBLE COUNTRY OF MONTBELIARD 08:12
120. BARAN Simon CC ETUPES LE DOUBS COUNTRY OF MONTBELIARD 08:12
121. JOT Matéo PHILIPPE WAGNER CYCLING 08:12
122. ARHIE Vincent A.PO.GE CYCLIST–TEAM U CUBE 17 08:12
123. ARHIE Kevin A.PO.GE CYCLIST–TEAM U CUBE 17 08:12
124. LESAGE Corentin EC ST ETIENNE–LOIRE 08:12
125. THE SKIN Mathéo CC ETUPES THE DOUBS COUNTRY OF MONTBELIARD 08:12
126. BOLOT Simon FRIENDLY BISONTINE CYCLIST 08:12
127. WADE Aaron A.PO.GE CYCLIST–TEAM U CUBE 17 13:32
128. HAMON Nicolas CYCLO CLUB NOGENT SUR OISE 13:40
129. BELLICAUD Jeremy OCEAN TOP 16 13:40
130. BENNETT Stéfan OC LOCMINÉ–WB FYBOLIA MORBIHAN 13:40
131. STEVANT Bad VCP LOUDEAC 13:40
132. RIDEL Damien LAVAL CYCLING 53 13:40
133. D’HERVEZ Thibault COTES D’ARMOR MARIE MORIN–U 13:40
134. LE PAGE Samuel DINAN SPORT CYCLING 13:40
135. FIEFVEZ Rudy OCEAN TOP 16 13:40
136. VILLEMIN Alan GUIDON CHALETTOIS 13:40
137. WEINGARTEN Luc OCEAN TOP 16 13:40
138. CORDIER Marius A.PO.GE CYCLIST–TEAM U CUBE 17 13:40
139. HUENS Rémi DUNKERQUE COASTAL CYCLING 13:40
140. GUILLON Celestin LAVAL CYCLING 53 13:40
141. PIJOURLET Louis FRIENDLY BISONTINE CYCLIST 13:40
142. VAN GUCHT Sten BOURG AIN CYCLING 13:40
143. LARMET Ilan VCP LOUDEAC 13:40
144. DRAPIER Lukas OCCITANE CYCLING TRAINING 13:40
145. CAMPISTROUS Romain OCCITANE CYCLING TRAINING 13:40
146. DUVERGER Pierre Baptiste BIKE CLUB VILLEFRANCHE BEAUJOLAIS 13:40
147. OOSTHUIZEN Jason VELOCE CLUB ROUEN 76 13:40

More information to come.

More information

Portrait of Corentin ERMENAULT
Portrait of Florentin LECAMUS-LAMBERT

Leave a Comment