Classic Grand Besançon Doubs: Ranking – News

Jesús Herrada (Cofidis) won this Friday in the second edition of the Classic Grand Besançon Doubs (1.1), disputed over a distance of 177.5 kilometers between Besançon and the Belvédère de Montfaucon. The Spaniard edged out his teammate Victor Lafay and Alexis Vuillermoz (TotalEnergies).
Jesús Herrada succeeds Biniam Girmay (Intermarché-Wanty-Gobert) in the race winners’ list.

Unofficial ranking:
1. HERRADA Jesus COFIDIS ESP 177.5 km in 4h25’55” (moy. 40.05 km/h)
2. LAFAY Victor COFIDIS FROM 05”
3. VUILLERMOZ Alexis TOTALENERGIES FRA”
4. CRAS Steff LOTTO SOUDAL BEL”
5. GESBERT Elie ARKEA-SAMSIC TEAM SINCE 07”
6. O’CONNOR Ben AG2R CITROEN TEAM AUS 08”
7. CHAMPOUSSIN Clement AG2R CITROEN TEAM FRA”
8. MONIQUET Sylvain LOTTO SOUDAL BEL”
9. MOLARD Rudy GROUPAMA-FDJ FRA 12”
10. BADILATTI Matteo GROUPAMA-FDJ SUI 13”
11. * DELBOVE JORIS ST MICHEL-AUBER 93 31”
12. BERTHET Clément AG2R CITROEN TEAM FRA 53”
13. ROLLAND Pierre B&B HOTELS-KTM FRA ”

15. ERIKSSON CYCLING TEAM Lucas RIWAL SUE”
16. ROCHAS Remy COFIDIS FRA 59”
17. PARET PAINTER Aurélien AG2R CITROEN TEAM FRA 01’15”
18. BREGNHØJ CYCLING TEAM Mathias RIWAL IN 01’20”
19. WIRTGEN Luc BINGOAL PAUWELS SALSAS LUX 01’22”
20. MARIAULT AXEL TEAM U SWIMMERS IN THE BACKGROUND FRA 01’25”
21. BOL Jetse BURGOS-BH NED”
22. RIES Michel TEAM ARKEA-SAMSIC LUX”
23. RODRIGUEZ MARTIN Cristian TOTALENERGIES ESP 01’28”
24. * COBO CAYON Ivan TEAM KERN PHARMA ESP 01’47”
25. ENJOY KEVIN GROUPAMA-FDJ LUX 01’51”
26. JOUSSEAUME Alan TOTALENERGIES FRA 02’03”
27. CABOT Jeremy TOTALENERGIES SINCE 02’19”
28. PROVIDES Viktor LOTTO SOUDAL CALL 02’27”
29. DELAPLACE Anthony TEAM ARKEA-SAMSIC FRA 02’47”
30. BONNEU Kamiel SPORT FLANDERS-BALO BEL 03’03”
31. CALMEJANE Lilian AG2R CITROEN TEAM FROM 03’26”
32. FERNANDEZ Ruben COFIDIS ESP 03’30”
33. * MIQUEL DELGADO Paz TEAM KERN PHARMA ESP 04’12”
34. ADRIA OLIVERAS Roger TEAM KERN PHARMA ESP ”
35. GRELLIER Fabien TOTAL ENERGY OF ”
36. GUGLIELMI Simon TEAM ARKEA-SAMSIC FRA 05’23”
37. HOLMES Matthew LOTTO SOUDAL GBR 05’56”
38. ROUX ANTHONY GROUPAMA-FDJ FROM 06’10”
39. WELLENS Tim LOTTO SOUDAL CALL 06’59”
40. BOUET Maxime TEAM ARKEA-SAMSIC FRA ”
41. GUERIN Alexis VORARLBERG TEAM FROM 07’36”

43. ROSSETTO Stéphane ST MICHEL-AUBER 93 FRA 08’17”
44. GUERNALEC Thibault TEAM ARKEA-SAMSIC FROM 08’41”
45. DOUBEY Fabien TOTAL ENERGY FROM 09’22”
46. ​​HEIDEMANN Miguel B&B HOTELS-KTM GER”
47. DUCHESNE Antoine GROUPAMA-FDJ CAN 09’35”
48. MADRAZO RUIZ Angel BURGOS-BH ESP 12’53”
49. MERTENS Julián SPORT FLANDERS-BALO BEL”
50. FLOREZ LOPEZ Miguel Eduardo TEAM ARKEA-SAMSIC COL ”
51. JEGAT JORDAN TEAM U NANTES ATLANTIQU FRA”
52. PETERS Nans AG2R CITROEN TEAM ”
53. LAGREE Adrien B&B HOTELS-KTM FRA ”
54. LOPEZ CARAVACA Jordi TEAM KERN PHARMA ESP 13’03”
55. CARISEY Clément GO SPORT-ROUBAIX LILLE FRA”
56. LEVEAU Jérémy GO SPORT-ROUBAIX LILLE FRA”
57. VAN NIEKERK Morné ST MICHEL-AUBER 93 RSA”
58. PELEGRI FERRANDIS Oscar BURGOS-BH ESP”
59. OURSELIN Paul TOTALENERGIES OF ”
60. DANISH Leo TEAM U NANTES ATLANTIC FRA”
61. BONNEFOIX Edouard NICE METROPOLE COTE D`A FRA ”
62. CARDIS Romain ST MICHEL-AUBER 93 FRA ”
63. *JOALLAND Yael TEAM U NANTES ATLANTIQU FRA”
64. FERASSE Thibault B&B HOTELS-KTM FROM ”
65. URRUTY Maxime NICE METROPOLE COTE D`A FRA ”
66. TIZZA Marco BINGOAL PAUWELS SALSAS ITA 14’10”
67. MOLLY KENNY BINGOAL PAUWELS BEL” SAUCES
68. HIVERT Jonathan B&B HOTELS-KTM FRA ”
69. MERTZ Remy BINGOAL PAUWELS SALSAS BEL 14’39”
70. *BERCKMOES Jenno SPORT FLANDERS-BALO BEL 16’04”
71. MILLER Alexander BURGOS-BH NED 17’06”
72. * PARISELLA Raphael B&B HOTELS-KTM CAN 17’23”
73. ORTS LLORET Felipe BURGOS-BH ESP 17’26”
74. DEBEAUMARCHE Nicolas ST MICHEL-AUBER 93 FRA 17’42”
75. * FIREPLACE Trym EF EDUCATION-NIPPO DEV NOR 18’01”
76. MC DUNPHY Conn EVOPRO RACING IRL”
77. * SØGAARD ​​​​Kasper Viberg RIWAL CYCLING TEAM IN 18’43”
78. VERHEYEN Maarten EVOPRO RACING BEL 19’23”

Out of time (Time: 4h47’11” – 21’16”)
79. DE WILD Gilles SPORT FLANDERS-BALOISE 04h47’33

81. FRETIN Milan SPORT FLANDERS-BALOISE 04h47’33
82. LAURANCE Axel B&B HOTELES-KTM 04h47’33
83. MEENS Johan BINGOAL PAUWELS SALSAS WB-10015678719-04h47’33
84. VAHTRA Norman GO SPORT-ROUBAIX FLOWER METROPOLE 04h47’33
85. TOUMIRE Hugo COFIDIS 04h50’21
86. RICHARD Louis TEAM U NANTES ATLANTIC 04h50’21
87. ISHIGAMI Masahiro EF EDUCATION-NIPPO DEVELOPMENT TEAM 04h52’32
88. JENNI Luca EF EDUCATION-NIPPO DEVELOPMENT TEAM 04h54’19

Not owner:
LEROUX Samuel GO SPORT-ROUBAIX LILLE METROPOLE

Dropouts:
HANNINEN Jaakko AG2R TEAM CITROEN
CHAMPION Tomas COFIDIS
ZINGLE Axel COFIDIS
LADAGNOUS Matthieu GROUPAMA-FDJ
VENNER Quentin BINGOAL PAUWELS SAUCES WB
PAASSCHENS Mathijs BINGOAL PAUWELS SAUCES WB
OKAMIKA BENGOETXEA Ander BURGOS-BH
EZQUERRA MUELA Jesus BURGOS-BH
SANCHEZ LOPEZ Eugenio KERN PHARMA TEAM
GALVAN FERNANDEZ Francisco TEAM KERN PHARMA
RUIZ SEDANO Ibon TEAM KERN PHARMA
Rune HERREGODTS SPORT FLANDERS-BALOISE
WEEMAES Sasha SPORT FLANDERS-BALOISE
FREDERIKSEN Oliver Wulff EF EDUCATION-NIPPO DEVELOPMENT TEAM
STEHLI Felix EF EDUCATION – NIPPO DEVELOPMENT TEAM
KEOGH Cyan EVOPRO RACES
MORIARTY Tom EVOPRO RACING
MC LAUGHLIN Mitchell EVOPRO RACING
GUINET Dylan EVOPRO RACING-10014365478
ŠIŠKEVICIUS Evaldas GO SPORT-ROUBAIX FLOWER METROPOLE
VERMEULEN Emiel GO SPORT-ROUBAIX LILLE METROPOLE
BERLIN Antoine NICE METROPOLE COTE D`AZUR
DELACROIX Tristan NICE METROPOLE COSTA AZUR
GOUBERT Jean NICE METROPOLE COTE D`AZUR
MIFSUD AndrÈa NICE METROPOLE COTE D`AZUR
Emil RIWAL VINJEBO CYCLING TEAM
LISSON Christoffer RIWAL CYCLING TEAM
Tom TEAM U NANTES ATLANTIC PACKAGE
RICHARD ANDRADE Florian U NANTES ATLANTIC TEAM
AMANN Dominik TEAM VORARLBERG
REUTIMANN Matthias TEAM VORARLBERG
RIEGLER Nikolas TEAM VORARLBERG
MALDONADO Anthony ST MICHEL-AUBER 93
MAURELET Flavien ST MICHEL-AUBER 93

Thanks to Lucas Grandjean – www.votrecourse.com

Leave a Comment